Athletics and Student Government
Business & Informationa Technology
Humanities & Performing Arts
Industrial Technology
International Programs
Nonnie Weaver
Mathematics
Nursing, Health, and Education

Each spring LCC faculty and staff recognize outstanding students from their respective field of study.

These students are honored at an Outstanding Students Awards Ceremony hosted by the Associated Students.

Congratulations to all the students who have achieved outstanding student recognition!


Outstanding Students: 2015 - 2016

Athletics & Student Programs

  • Female Scholar Athlete - Maggie Harshaw
  • Male Scholar Athlete - Garrett Myers
  • Student Government - Madison Studer

Business & Information Technology

  • Accounting - Randi Kerr
  • Business Management (non-transfer) - Darcy Collart
  • Business Management (Transfer) - Madisyn Thurman
  • Business Technology - Molly Jorgensen, Shani Dennick
  • Information Systems - Benjamin Decamp
  • Information Technology - Nick Joy

Humanities

  • Art - Adelina Delao
  • Drama - Katherine Allred
  • Music - Taylor Miller
  • Speech - Lacey Sherman

Industrial Technology

  • Automotive Technology - Tyler Benjamson
  • Diesel Technology - Bradley Hall, Nathan Soule
  • Fire Science - Tanner Stemkoski
  • Machine Trades - Susie Allen, Royce Schuening
  • Welding - Albert V LaPier

International Programs

  • Female International Programs - Qiuyi Gu
  • Male International Programs - Zhou Yao

Language & Literature

  • English, (College) - Katherine Allred
  • English, (Pre-College) - Adelina Machica-Santiago
  • Spanish - Lucas Van Natta

Mathematics

  • Math (Advanced) - Andrew Jasper
  • Math (Applied) - Amy Phillips
  • Math (Pre-College) - Jeremiah Crothers

Natural Science

  • Biology - Collin Greig
  • Chemistry - Emily Spenker
  • Earth Science - Phillip Marrs
  • Engineering - Will Drumm
  • Physics - Andrew Jaspers

Nursing, Health, & Education

  • Early Childhood Education - Shawney Garbe
  • Education - Matthew Crawford
  • Medical Assisting - Christy Mueller
  • Nursing - Sara Doehne

Social Science

  • Anthropology - Connor Lane
  • Criminal Justice (DTA) - Danielle Pettit
  • Criminal Justice (AAS) - Monette Long
  • Economics - Ellen Turner
  • History - Elizabeth McCarthy
  • Psychology - Manon Kaufman
  • Sociology - Kyle Ebberts

Transitional Studies

  • Adult Basic Education - Natasha Cauley
  • English as a Second Language - Eloisa Valezquea

Kiwanis Award

  • Longview Kiwanis Natural Science Award - Alisha Grendon

Outstanding Faculty Member of the Year

  • Nonnie Weaver

Contact Student Awards

  Roxana Ahmadifard, Director

  360.442.2441
  rahmadifard@lowercolumbia.edu

  Justin Ford, Coordinator

  360.442.2440
  jford@lowercolumbia.edu

Copyright 2016 Lower Columbia College | All Rights Reserved.